Utforsk kulturbyen Kristiansand – lokale tips fra Evy Linn
Hva gjør Kristiansand til en levende kulturby? Vi tok en prat med Evy Linn, kunststudent og kulturarbeider, som kjenner byens kreative miljø fra innsiden. Her deler hun sine favorittsteder og tips til deg som vil oppleve Kristiansands kunst- og kulturliv.
Lokalkjent kunstformidler
Evy Linn bor på Grim i Kristiansand og tar siste året på master i kunstfag ved Universitetet i Agder. Ved siden av studiene jobber hun både ved Kristiansand Kunsthall og på Kilden Teater og Konserthus. Gjennom kombinasjonen av studier og arbeid får hun et unikt innblikk i byens kunst- og kulturliv.
Jeg liker at Kristiansand har en fin balanse mellom det etablerte og det eksperimentelle. Det gjør kulturlivet levende, tilgjengelig og fullt av muligheter, forteller hun.
Videre forteller Evy Linn at det hun liker aller best med Kristiansand, er hvordan byen balanserer mellom det etablerte og det eksperimentelle. Her finner du store kulturinstitusjoner som Kunstsilo og Kilden Teater og Konserthus, som setter tonen i bybildet, men også mange mindre gallerier, visningsrom og festivaler som skaper energi og variasjon.
Hun mener denne miksen gjør Kristiansand til en levende og tilgjengelig kulturby, full av muligheter for både kunstnere og publikum.
Vi ba Evy Linn trekke frem noen av sine favorittsteder for å oppleve kunst og kultur i Kristiansand, og hva som gjør dem verdt et besøk.
Fellesverkstedet Myren Grafikk
Et av Evy Linns favorittsteder er Fellesverkstedet Myren Grafikk på Grim. Det kunstnerstyrte verkstedet har en varm og åpen atmosfære, der både erfarne og nysgjerrige får utforske grafiske teknikker. Her arrangeres det kurs og workshops med lokale kunstnere, og stedet føles som et lite kreativt fellesskap midt i byen.
Gjesterommet og Palass (KRS)
Jeg liker godt Gjesterommet på Lund, et lite kunstnerdrevet visningsrom med korte, men alltid spennende utstillinger. Det føles nært og personlig, og man oppdager ofte nye kunstnere her. Jeg liker også Palass (KRS), som holder til på Odderøya og stadig dukker opp med popup-utstillinger rundt i byen. Begge stedene gir Kristiansand et unikt og levende kunstmiljø.
GRAC på Mølla
GRAC på Mølla på Grim er også et sted jeg syns er spennende. Det fungerer både som visningsrom og kunstnerresidens, og har alltid noe nytt og inspirerende på gang. Rett ved siden av ligger Vinbaren på Mølla, som er åpen om sommeren – et kjempehyggelig sted å sette seg ned etter en utstilling og nyte stemningen.
Galleri Kobbel
Galleri Kobbel er et nytt visningsrom i Holbergs gate som er verdt et besøk. De jobber for å gjøre samtidskunst mer tilgjengelig og engasjerende, og viser både etablerte og nye kunstnere. Galleriet tør å tenke annerledes og bruker kreative formater og digitale løsninger for å nå ut til flere.
Kristiansand Kunsthall
Og så selvfølgelig Kristiansand Kunsthall, som alltid har spennende og skiftende utstillinger. De står også bak Les Kunst, et gratis tilbud for ungdom mellom 15 og 25 år, der kunstnere og forfattere holder kreative workshops basert på sitt eget arbeid. Det er et sted som virkelig inspirerer og åpner dørene til kunstens verden.
Til slutt spør vi Evy Linn om hun har et innsidetips til de som vil oppleve Kristiansand på sitt mest levende.
Hun trekker frem sommermånedene som en spesielt fin tid å besøke byen på, når festivalene setter farge på byrommet. Alt fra kunstfestivalen P-art-y på Odderøya til musikkfestivalene Måkeskrik og Halvøya bidrar til en kreativ og energisk stemning.
Et annet tips er å få med seg åpen dag på atelierene på Odderøya, som arrangeres to ganger i året. Her får du innblikk i byens kunstmiljø og kan møte mange av kunstnerne på deres egne arbeidsplasser.