Setesdal
Vår i Setesdal
Setesdal er 190 km lang og ligger 300 moh til 1507 moh. Våren er dermed svært ulik fra sted til sted. I Åseral og Evje, lengst sør i dalen, inntrer våren gjerne i april men jo lenger nordover i dalen du kommer, jo seinere kommer våren. På Hovden er det vår i slutten av mai eller kanskje så sent som juni.
Snøsmeltingen varer gjerne til juni måned og det meste av smeltevann ender opp i Otra, som renner gjennom hele dalen. Otra har sitt utspring i fjellområdene nord for Hovden, slynger seg 245 km. gjennom Setesdal til den ender opp i havet ved Kristiansand.
Otra er en god ressurs både til fiske og til adrenalinsfyllte aktiviteter i raftingflåte eller kajakk. I fjellområdene i Åseral, Brokke og Hovden bør du avvente fotturer til slutten av juni og kanskje heller ta skiene fatt dersom du skal på fjelltur. Smeltevann kan også gjøre bekker og elver vanskelig å forsere.
Våren er på mange måter en stille tid i Setesdal, da det bare er elva Otra og fuglene som lager de høyeste lydene. Så om du ønsker ro er dette er fin tid å besøke Setesdal. De fleste museer og attraksjoner åpner opp i slutten av juni og enkelte hotell, restauranter og aktivitetstilbydere holder også stengt i mai og deler av juni.
Vårfornemmelser ved Otra
Aurefiske i Valle
Otravassdraget er eit av dei største vassdraga på Sørlandet…
Fiskekort for ørretfiske på Hovden
Fiskekort for de forskjellige vannene får du kjøpt online…
Sportsfiske i Bygland
Det er mange muligheter for sport‐ og fritidsfiske i Bygland kommune…
Rafting i Evje med TrollAktiv
Rafting hos TrollAktiv i Evje er spennede, trygt, og passer for både familier…
På turer i Setesdal om våren
Snøfjell - tur/retur 6 km
6 km tur/retur. Snøfjell ligg 653 moh. og er ein flott tur med start frå Handeland…
Masi / Laugefjell - rundtur 4 km
Masi er et utsiktpunkt bak Dåsnesmoen byggefelt på Hornnes. Løypa går…
Horgeknipen - tur-retur 4 km
Tak av frå riksveg 9 i rundkøyringa ved Byglandsfjord, og fylg fylkesveg 305 over brua…
Gloppefoss - tur-retur 6 km
Få med deg denne storarta naturopplevinga. Gloppefoss er ein av dei høgste fossane i…
Byklestigen - gammel ferdselsvei 2 km t/r
5 km sør for Bykle sentrum ligger Byklestigen. Den er nevnt for første gang i 1770, og…