Arne Hjeltnes i gang med produksjon av “People of the North”på Sørlandet
I disse dager filmes TV-programmet “People of the North” på Sørlandet, programlederne Arne Hjeltnes, sammen med eventyreren Sigrid Henjum og destillatøren Stig Bareksten møter lokalbefolkning, utforsker mattradisjoner, natur og kultur. Programmet er en dokumentar-/lifestyleserie som tar seerne med på reiser i Nord‑Europa. De fleste program er tatt opp i Nord‑Norge og noen avgrensede områder som Færøyene, men nå er det Sørlandet som står for tur.
Fire programmer fra Agder
Mona Konuralp fra Visit Sørlandet har vært med i planleggingen av programmet og er litt hemmelighetsfull når vi spør om hvor og hvem på Sørlandet som møter Arne Hjeltnes og teamet fra People of the North. Det hun kan røpe at de første av fire programmer innspilles i Kristiansand, vi skal på Kunstsilo, i Dyreparken, i Posebyen og at de tre andre programmene er fra Setesdal, øst-over og vest-over i Agder, men mer vil hun foreløpig ikke si. Og legger til at det er mange dyktige, morsomme og artige karakterer som blir med i programmet, og forsikrer oss om at det blir bra TV.
Samarbeid om innhold
I etterkant av produksjonen er vi så heldige å få fri tilgang til alt innhold som produseres, noe som har en stor markedsverdi for oss, som stadig må produsere oppdatert innhold fra hele Sørlandet. Nå får vi en base med film og bilder som kan benyttes i lang tid, forteller Mona Konuralp som er markedsansvarlig i Visit Sørlandet.
Serien sendes internasjonalt (bl.a. USA via PBS) men vil også være tilgjengelig for norske seere. Vi får en stor internasjonal eksponering, som er umulig for oss å nå alene. I tillegg til at programmet sendes på TV, vil også innhold bli delt i sosiale medier, på websider og på YouTube.
Skaper reiselyst og vekker drømmer
Når folk ser vakre bilder av fjorder, fjell og lokal mat fra Norge, vekker det ofte drømmer om å reise dit selv. Programmer som dette gjør det lettere å forestille seg hvordan det er å være der, og det kan senke terskelen for å planlegge en tur. Man får i programmet synliggjort mindre kjente reisemål, og når slike steder vises i et profesjonelt TV-program, og får nasjonal og internasjonal eksponering som kan ha stor effekt for regionene og føre til økt turisme. Når Arne Hjeltnes og teamet viser frem lokale råvarer, tradisjoner og kultur, blir ikke reisen bare en naturopplevelse, men også en kulinarisk og kulturell oppdagelse.
TV-show som "People of the North" med Arne Hjeltnes kan ha stor betydning for folks reiselyst. Reiseprogrammet bygger stolthet og gir økt oppmerksomhet til steder som ellers kanskje ikke hadde blitt besøkt. Det er både underholdning og inspirasjon, med konkrete ringvirkninger for turisme og lokal økonomi. Slike programmer vekker nysgjerrigheten blant seerne, sier Hege Julianne Nevestad, daglig leder i Visit Sørlandet.
Programmet er finansiert av Agder Fylkeskommune og lokale reiselivsaktører på Sørlandet.
Program 1: Kristiansand
Opptakene i Kristiansand er gjennomført og vi har møtt mennekser på våre partnerbedrifter Kunstsilo, Reinhartsen, Hos Moi, Caledonien, Boen gård, på ribtur i skjærgården med Nature Norway, Color Line i tillegg har vi filmet en byvandring i Kvadraturen.
Program 2: Setesdal
Del 1 av opptakene i Setesdal er nå gjennomført, og for et eventyr det ble. Vi fikk oppleve ekte setesdalskultur hos Inger Lise Stulien på Syrtveit gård, med bl.a felespilling, munnharpesmiing og lefsebaking. Dette er levende tradisjoner som virkelig forteller hvem vi er som destinasjon.
Turen fortsatte med rafting på TrollAktiv, nydelig middag og overnatting på Hovdestøylen, tur opp til dagsturhytta på Hovdenuten og sist mens ikke minst fantastisk vertskap fra Gro Furset og Erik Berglihn på Brokkestøylen.
Tusen takk til alle som åpnet dørene og delte sin kultur, mat og gjestfrihet – dere gjør Setesdal til noe helt unikt. Innspillingen fortsetter med del 2 til vinteren, og vi gleder oss til å vise enda mer av det ekte Sørlandet på skjermen.